Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym spadek po zmarłej osobie możemy nabyć poprzez dziedziczenie ustawowe lub testamentowe. Dziedziczenie ustawowe to sytuacja kiedy w pierwszej kolejności powołane do spadku będą dzieci oraz małżonek. Spadkobiercy ci dziedziczą w częściach równych. Pamiętaj jednak, iż część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie spadkowej zapraszam do kontaktu.Spadek Adwokat Kraków. Do kręgu spadkobierców ustawowych należą ponadto m.in. wnuki, rodzice oraz rodzeństwo spadkodawcy.
Kodeks cywilny jako testamenty zwykłe wyróżnia: testament holograficzny, testament notarialny oraz testament allograficzny. Ponadto istnieją testamenty szczególne do których zaliczamy testament ustny, testament podróżny oraz testament wojskowy. Na potrzeby ninijeszego artykułu przedstawimimy najważniejsze informacje dotyczące dwóch najczęściej sporządzanych rodzajów testamentów, którymi są testament holograficzny oraz testament notarialny.
Testament holograficzny – jest to testament, który możemy sporządzić sami we własnym domu. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Tylko tyle wystarczy, aby sporządzić w pełni ważny testament.
Testament notarialny – do jego sporządzenia konieczna będzie wizyta w Kancelarii Notarialnej. Ten rodzaj testamentu zostanie wówczas sporządzony w formie aktu notarialnego. Należy pamietać, że taki testament może zostać zarejestrowany w Notarialny Rejestr Testamentów.
Aby możliwie jak najszybciej uzyskać prawa do spadku możemy udać się do notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Możemy również złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. W obu przypadkach należy ustalić krąg potencjalnych spadkobierców, którzy do dokonania tych czynności są niezbędni.
Sądem właściwym jest w tym przypadku sąd, na którego obszarze znajduje się ostatnie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy. Jeżeli nie da się ustalić ostatniego miejsca zwykłego pobytu, to sądem spadku jest sąd, w okręgu którego pozostał majątek spadkowy lub jego część. Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie spadkowej zapraszam do kontaktu.Spadek Adwokat Kraków.
Prawo do zachowku po zmarłym przysługuje wylącznie zstępnym (dzieci, wnuki), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Nikt poza wymienionymi osobami nie ma prawa do zachowku. Oznacza to, że do zachowku nie ma prawa np. brat lub siostra zmarłego.
Kancelaria ADW – Adwokat Damian Wójcik w Krakowie świadczy kompleksową pomoc w sprawach z zakresu prawa spadkowego, w tym między innymi w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku oraz dział spadku. Reprezentuję swoich klientów na wszystkich etapach postępowania sądowego, zapewniając profesjonalną pomoc prawną oraz przedstawiając indywidualnie dostosowane propozycje najkorzystniejszych rozwiązań. Jeżeli potrzebujesz pomocy lub porady profesjonalnego pełnomocnika zapraszam do kontaktu.
Aleja Juliusza Słowackiego 11A/1, 31-159 Kraków
NIP: 7732331504
REGON: 524823055
Rachunek bankowy:
72 1050 1445 1000 0097 8051 4569
Jeżeli nie mogę odebrać telefonu, oddzwonię kiedy będzie to możliwe. W miarę możliwości proszę o przesłanie SMS z informacją o rodzaju sprawy z jaką dzwoniłeś.
W sprawach karnych z uwagi na ich specyfikę, kontakt telefoniczny możliwy jest o każdej porze, ponieważ każda godzina może okazać się niezwykle istotna dla ochrony interesów klienta.